نشریه ۸۴ سازمان تامین اجتماعی باعنوان اخبارواطلاعات اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰

اعضای محترم کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران / کلیه تشکل های کارفرمایی محترم

با سلام نامه شماره ۸۰۱۰/۹۹/۱۷۹ مورخ ۱۳۹۹/۳/۷ مدیرکل محترم امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی به همراه کلیه پیوست های آن ، درخصوص نشریه ۸۴ تازه های سازمان تامین اجتماعی باعنوان اخبارواطلاعات اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به شرح زیر جهت هرگونه بهره برداری مقتضی ایفاد می گردد .

جناب آقای علی بیگی رئیس محترم کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور

جناب آقای یاراحمدیان رئیس محترم مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران

جناب آقای چمنی رئیس محترم کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

جناب آقای بیات رئیس محترم کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور

جناب آقای مهندس خلیلی عراقی رئیس محترم هیات مدیره انجمن صنایع ایران

جناب آقای مهندس شافعی رئیس محترم اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران

جناب آقای دکتر خوانساری رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران

جناب آقای عطاردیان رئیس محترم هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران

جناب آقای سهل آبادی، رئیس محترم هیات مدیره خانه صنعت،معدن و تجارت ایران

جناب آقای مهندس ممبینی رئیس محترم اتاق اصناف ایران

جناب آقای مهندس عبداللهی رئیس محترم اتاق تعاون ایران

جناب آقای دکتر مهاجر دبیرکل محترم کنفدراسیون صنعت ایران

جناب آقای محمد زاده رئیس کانون کارکنان بازنشسته تامین اجتماعی مرکز

جناب آقای صادقی رئیس محترم کانون پیشکسوتان خانه کارگر                                                    

موضوع: نشریه ۸۴ تازه های تامین اجتماعی با عنوان اخبار و اطلاعات اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰

باسلام

احتراماً؛ به پیوست نامه شماره ۹۶‏/۹۹‏/۱۷۰۰ مورخ ۰۶‏/۰۳‏/۱۳۹۹ اداره‌کل امور بین‌الملل این سازمان با موضوع اخبار و اطلاعات اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ جهت استحضار و بهره‌برداری ایفاد می‌گردد .

سید مجتبی موسوی – مدیرکل امورفرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی

رونوشت: جناب آقای دهدشتی معاون محترم، فرهنگی اجتماعی و امور استان ها جهت استحضار

نامه شماره ۹۶‏/۹۹‏/۱۷۰۰

مورخ ۰۶‏/۰۳‏/۱۳۹۹

جناب آقای سالاری

مدیرعامل محترم سازمان تامین اجتماعی                                         

موضوع: نشریه شماره ۸۴ تازه های تامین اجتماعی با عنوان: «اخبار و اطلاعات اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی در سه ماهه اول ۲۰۲۰»

 باسلام

احتراما به پیوست نشریه شماره هشتاد و چهارم تازه های تامین اجتماعی با عنوان: « اخبار و اطلاعات اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی در سه ماهه اول ۲۰۲۰» جهت استحضار به شرح زیر تقدیم می گردد.

 با آغاز دوره سه ساله‌ی جدید (۲۰۲۲‏-۲۰۲۰) اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی(ایسا)، پوشش تأمین اجتماعی همگانی، تأمین نیازهای تأمین اجتماعی سالمندان، مدیریت تأمین اجتماعی در بستر تحولات سریع فناوری و افزایش انتظارات عمومی را به عنوان چهار موضوع در اولویت خود اعلام کرد .

کمیسیون فنی پژوهش و بررسی سیاست های تامین اجتماعی ایسا گزارش پژوهشی با عنوان “تغییر ماهیت کار و پوشش بازنشستگی عمومی: شواهدی از ایالات متحده و اروپا” را منتشر کرد که در آن به بررسی اقتصاد «کار غیراستاندارد» و چگونگی تأثیر آن بر پوشش بازنشستگی در آلمان، انگلستان و ایالات متحده می پردازد.

اقتصاد گیگ (Gig Economy) یا همان کار غیراستاندارد به بخشی از بازار کار اشاره می‌‌کند که بر شغل‌‌های موقت و قراردادهای کوتاه‌‌مدت و عمل بر پایه بسترهای فناوری متمرکز است. در این اقتصاد، کارکنان دارای اشتغال ثابت (کار استاندارد) نیستند، بلکه به عنوان پیمان‌‌کاران خوداشتغال‌‌ و موقتی کار می‌‌کنند. نتایج پژوهش بیانگر آن است که علیرغم رشد فزاینده اقتصاد گیگ، حتی در کشورهایی که الزامات قانونی و طرح های حمایت از حقوق اجتماعی و بازنشستگی کارگران گیگ فراهم شده است، کارکنان شاغل در این بازار کار نسبت به افراد با مشاغل استاندارد با چالش هائی ازجمله دریافت دستمزد کم، احتمال بیشتر اظهار درآمد کمتر و حقوق بازنشستگی پائین که آنها در معرض خطر مالی بیشتر در دوران بازنشستگی قرار می دهد و این امر به یک نگرانی عمده در ایالات متحده، انگلیس و آلمان تبدیل شده است.

کارگاه نوآوری استفاده از ابرداده ها در نظام سلامت با همکاری شبکه اروپایی ایسا و انجمن ملی صندوق های مقرری بیمه سلامت آلمان در برلین در تاریخ ۲۸‏-۲۷ ژانویه ۲۰۲۰ برگزار شد. سوابق الکترونیکی سلامت، به همراه داده های مراکز درمانی و بیمه های سلامت، مجموعه گسترده ای از داده ها را ارائه می کنند که می تواند برای پیشگیری و ارتقاء سلامت عمومی، تحقیقات و آگاه سازی بیماران از وضعیت سلامتی خود، نظارت بر استفاده و اثرات داروهای خاص و رهگیری تقلب و سوء استفاده به روشی هدفمند مورد استفاده قرار گیرد. در این کنفرانس بر اهمیت کیفیت داده ها و ضرورت ملاحظات اخلاقی همراه با اقدامات امنیتی و حفظ حریم خصوصی برای ایجاد اعتماد در بین ذینفعان تاکید شد.

در۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۰ بهمن ۱۳۹۸)، طی مراسمی در سووا، پایتخت فیجی، دفتر کانونی کشورهای حوزه اقیانوس آرام عضو ایسا با حضور رئیس ایسا، پروفسور یوآخیم بروئر رسماً افتتاح شد. صندوق احتیاط ملی فیجی به عنوان میزبان این دفتر، از فعالیت های ایسا در این منطقه حمایت می کند.

در طول برگزاری هفته جهانی حمایت از تامین اجتماعی توسط سازمان بین المللی کار، سند تعهدات وزرای کشورهای بریکس(برزیل، فدراسیون روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) برای حمایت از پوشش اجتماعی پایدار و همگانی تصویب شد. این سند مهم از توسعه تأمین اجتماعی در کشورهای بریکس که بیش از ۴۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند، پشتیبانی می کند.

انجام اقدامات مناسب جهت ارتقاء بیمه های اجتماعی و اشتغال رسمی برای تضمین حمایت اجتماعی جهانیِ باکفایت و پایدار، انجام اقدامات لازم برای انتقال مزایای تأمین اجتماعی از طریق انعقاد قراردادهای تأمین اجتماعی در کشورهای بریکس، ترویج و اجرای طرح تأمین اجتماعی مبتنی بر حق بیمه و غیر حق بیمه ای برای دستیابی به دامنه پوشش تأمین اجتماعی پایدار برای همگان و اتخاذ تدابیر لازم برای ایجاد نظام های تأمین اجتماعی فراگیر با رعایت استانداردهای سازمان بین المللی کار در حوزه تامین اجتماعی از جمله مقاوله نامه شماره ۱۰۲ و توصیه نامه شماره ۲۰۲ و همچنین بکارگیری رهنمود های ایسا در مدیریت تأمین اجتماعی از جمله نکات اصلی این سند به شمار می روند.

حسین مشیری تبریزی – مدیرکل امور بین الملل

دریافت فایل نشریه ۸۴ تازه های تامین اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.