• نشریه پیام کارفرمایان

  بيست و هفتمين شماره‌ي «پيام كارفرمايان» منتشر شد

  بيست و ششمين شماره‌ي «پيام كارفرمايان» منتشر شد

  بيست و پنجمين شماره‌ي «پيام كارفرمايان» منتشر شد

 •              منشور همایش ملی کار شایسته در۲۵ بهمن ۱۳۸۹به تصویب رسید

  در ششمین همایش ملی کار با موضوع «کارشایسته» منشور همایش ملی کار شایسته در ۲۵بهمن ۱۳۸۹به تصویب رسید 

  در پایان همایش یک روزه‌‌ای که با عنوان «همایش ملی کارشایسته» صبح روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۹ در تهران برگزار شد، منشور این همایش به امضاء نمایندگان گروه‌های دولت، کارفرما و کارگر رسید. به دلیل اهمیت این سند متن کامل آن در ادامه تقدیم می‌شود.

  گفتنی است ششمین همایش ملی کار، پس از ۵ سال وقفه، و در پی تصویب ماده‌ای در قانون برنامه پنجم توسعه که براساس آن وزارت کار و امور اجتماعی مکلف شده است «تا پایان سال اول برنامه، سند ملی کار شایسته را حسب مصوبات سازمان بین‌المللی کار و حقوق کار و حقوق کارگران و کارفرمایان در جهت تثبیت حقوق بنیادین کار و برای بهبود روابط کارگر و کارفرما به شکل سه‌جانبه و با مشارکت‌ تشکل‌های کارگری و کارفرمایی تنظیم نماید»، به صورت یک همایش یک روزه و با موضوع «کارشایسته» برگزار شد تا سند ملی کار شایسته را به تصویب برساند. کمیسیون سه‌جانبه‌ی تخصصی که پیش از این و با حضور نمایندگان تشکل‌های کارفرمایی و کارگری و دولت، برگزار شده، برنامه‌ی ملی کار شایسته را به تصویب رسانده‌ است. ماده‌ی ۱۰۱ قانون برنامه‌ی چهارم توسعه نیز همین تکلیف را برعهده‌ی دولت گذاشته بود که مورد توجه قرار نگرفت.

  در همایش ششم، علاوه بر وزیر محترم کار و امور اجتماعی، نمایندگان محترم دولت، کارفرما و کارگر در مورد موضوع‌های متنوع مرتبط با کارشایسته نکات در خور تأملی مطرح کردند و در پایان این همایش، نمایندگان سه‌جانبه،«منشور همایش ملی کارشایسته» را امضاء کردند.

  JPG - 30.6 kb
    

  منشور همایش ملی کار شایسته

  با تبریک ساگرد طلوع انقلاب اسلامی و گرامی‌داشت خاطره امام راحل(ه) و شهیدان راه کرامت و آزادی و با درود به مقام معظم رهبری و تشکر از دولت محترم و مجلس محترم شورای اسلامی در تصویب ماده قانونی برنامه ملی کار شایسته در برنامه پنجم توسعه، نمایندگان تشکل‌های عالی کارگری، کارفرمایی و دولت در نشست سه‌جانبه همایش ملی کارشایسته در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در تهران ضمن تصویب برنامه ملی کار شایسته، «منشور کار شایسته» را بدین شرح تدوین نمودند:

  ایرانیان از دیرباز ارزش بسیار برای مفاهیم «کار» و «شایستگی» قایل بوده‌اند و این دو مفهوم در آموزه‌های اسلامی از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است. کار جایگاهی اساسی در موقعیت اجتماعی افراد و میزان بهره‌مندی آنان از مواهب زندگی داشته و کار شایسته رکن اصلی کیفیت زندگی انسان‌ها را تشکیل می‌دهد. بر این اساس «کارشایسته» مقوله‌ای کهن و ارزشمند در فرهنگ ایران اسلامی است. در سال‌ها اخیر سازمان بین‌المللی کار(آی.ال.او) تعریف جامع و گسترده‌ای از کار و محیط کار را با عنوان «کارشایسته» و به معنای «ایجاد فرصت‌های برابر به منظور کسب و کار مناسب و مولد در شرایط آزاد، امن و همراه با حفظ کرامت انسانی» ارایه کرده است.

  کار شایسته نه تنها سهم مهمی در توسعه‌ پایدار کشورهای دارد بلکه به خودی خود نیز هدف مهمی به شمار می‌آید زیر بر هویت شخصی و اجتماعی افراد تأثیرگذار بوده و به بعد اساسی کیفیت زندگی انسان بدلی می‌گردد. مفهوم کار شایسته ایم امکان را برای آی.ال.او فراهم آورده است که حقوق بنیادین کار، اشتغال، حمایت‌ها و گفتگو‌های اجتماعی را در چارچوب به هم پیوسته، منسجم و در عین حال حساس نسبت به کرامت انسان‌ها مطرح نماید. امروزه کار شایسته به راهبردی مهم برای کشورها در تدوین سیاست‌ای اقتصادی و اجتماعی مرتبط به کار تبدیل شده است.

  باید توجه داشت «کار شایسته» بدون وجود کار مقوله‌ای بی‌معنی است. بیکاری و محرومیت شانه به شانه هم بوده و محرومیت با ناهنجاری‌های اجتماعی پیوند مستقیم دارد. ناهنجاری‌های اجتماعی عامل اصلی در کاهش اعتماد مردم به یکدیگر و افزایش فقر و از بین رفتن ظرفیت‌های مولد و سازنده جامعه است. تأمین اشتغال همچنین به معنای پدید آورند نظام‌هایی است که حریم‌های امنی برای زندگی شرافتندانه و تأمین معاش مردم از طریق کار شایسته بوجود می‌آوند. تلاش برای ایجاد «کارشایسته» در واقع پاسخ به چالش‌ها و ناامنی‌های جهان امروز و فراهم آوردن زمینه رشد و اعتلای انسانی و پیشرفت ملی است.

  با پیچیده‌تر شدن شرایط اقتصاد جاهای لازم است که الگوهای ایجاد اشتغال تغییر کند و همکاری نزدیک‌تر و وسیع‌تر دولت، کارگران و کارفرمایان نقش عمده‌تری در ایجاد اشتغال و فراهم آوردن محیط و شرایط مناسب برای توسعه و ترویج کارشایسته ایفاء نماید. دستیابی به این هدف مستلزم گزیدن دو استراتژی کلی مایت کردن و توانمند ساختن است.

  با توانمند شدن، انسان‌ها می‌توانند بر ظرفیت‌های خود بیفزایند و در تصمیم گیری‌ها مشارکت مؤثر داشته باشند. حمایت و توانمند‌سازی متقابلاً یکدیگر را تقویت می‌کنند و در بیشتر موارد لازم و ملزوم یکدیگرند. همایش ملی «کار شایسته» در جمهوری اسلامی با هدف ترویج «کار شایسته» و ایجاد محیط و زمینه‌های مناسب تر برای توسعه بیشتر کار شایسته در ایران تشکیل شده است. شرکت کنندگان در این همایش با تأکید بر اصول زیر تلاش‌های خود را در این حیط سامان می‌دهند:

  ارزش کار در جامعه اسلامی

  نزدیکی به خدا و حفظ ارزش‌های والای اسلامی را محورهای اصلی رشد و اعتلا‌ی انسان‌ها و توسعه کشور‌ها می‌دانیم. «لیس للانسان الا ما سعی» بخش مهمی از این ارزش‌هاست که بیان می‌دارد «بهره‌ای انسان ندارد جر به کوشش» و نشاندهنده‌ی جایگاه یگانه کار و کوشش در جامعه ماست.

  جایگاه کار در قانون اساسی

  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول ۲۸، ۲۹، و ۴۳ بر تأمین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل و قراردادن وسایل کار در اختیار همه تأکید داشته و خواستار تنظیم ساعات کار به گونه‌ای است که هر فرد علاوه بر تلاش معاش، فرصت و توان کافی برای خودسازی معنوی، مشارکت‌ فعال اجتماعی – سیاسی و افزایش مهارت و ابتکار داشته باشد. رعایت آزادی برای انتخاب شغل و عدم اجبار به کار معین و جلوگیری از بهره‌کشی از کار دیگران و ایجاد شرایط مساوی برای احراز مشاغل برای همه افراد در قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته است.

  اصول اساسی کار شایسته

  ایجاد فرصت‌های برابر برای آحاد جامعه در دستیابی آزادانه به کار مناسب، مولد و سازنده با رعایت حرمت و کرامت انسانی با حقوق فردی و اجتماعی آنان و تظمین امنیت نیروی کار و محیط کار همواره مورد تأکید نظام جمهوری اسلامی بوده است و ما خواستار تحقق این خواسته از طریق لحاظ نمودن در سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی اجتماعی هستیم. «کار شایسته» می‌باید زمینه لازم برای زندگی شرافتمند و شایسته متناسب با ارزش‌های اجتماعی را برای آحاد جامعه ایجاد نمایند.

  مشارکت و اعتماد سازی

  فراهم آوردن امکان گفتگوی اجتماعی بین شرکای اجتماعی و دولت از طریق مذاکرات جمعی توسط انجمن‌ها و تشکل‌های کارگری و کارفرمایی را مؤثرترین راه برای مشارکت ذینفعان در فرایند‌های تصمیم سازی مرتبط با سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی دانسته و باور به خرد جمعی و مشارکت همگانی را زمینه ساز توفیق در این راه می‌دانیم.

  عدالت و انصاف

  تبعیض و نابرابر، یأس و ناامیدی را بر محیط کار حاکم می‌سازد و زمینه رشد و پیشرفت را محدود می‌سازد، عدالت اجتماعی را زمینه رشد سازند و مستمر و شایسته سالاری دانسته و اطمینان داریم که از این طریق می‌توان از حداکثر توان جامعه خویش بهره جست.

  توانمندسازی و توسعه مهارت‌ها

  توسعه خلاقیت‌ها و نوآوری را سرلوحه اندیشه خود قرار داده و همواره در جهت توسعه و پرورش مهارت‌ها و ارتقاء دانش و بهبود نگرش‌ها تلاش می‌کنیم و برای توسعه ملی و زندگی بهتر همگان به نحوی خستگی ناذپذیر کوشش نموده و به چیزی کم‌تر از بهترین بودن در انجام کارها زضایت نخواهیم داد.

  صمیمانه بر این باوریم که ارتقاء دانش و مهارت کارگران، کارفرمایان و کارگزاران دولت و احساس مسؤلیت و تعهد به منافع ملی ارزشمندترین سرمایه‌ ماست.

  تعادل در کار و زندگی

  کارشایسته عامل مهم در توسعه پایدار کشور است و به همان میزان در افزایش رفاه و زندگی بهتر شاغلان نیز مؤثر خواهد بود. رفتار منصفانه در کار، فراهم آوردن محیط کار ایمن و مناسب، احترام به تمامی ذینفعان و مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها، ایجاد انگیزه و کسب رضایت را عامل مهمی در ایجاد تعادل و توازن در کار و زندگی می‌دانیم.

  تأمین اجتماعی

  فراهم آوردن تأمین اجتماعی مناسب برای رفع نیازهای ضروری شاغلان و حمایت از آنان و خانواده‌هایشان در برابر بیماری، حوادث، بیکاری، بازنشستگی، ناتوانی و معلولیت و آسیب‌های اجتماعی بخش لاینفک کار شایسته به شمار می‌آید.

  سه‌جانبه‌گرایی

  سه‌جانبه‌گرایی ابزاری است برای مشارکت کارگران، کارفرمایان و دولت در عرصه مسائل اقتصادی و اجتماعی کار که از طریق گفتگو زمینه شکل‌گیری منافع مشترک و تفاهم بر برنامه‌های عملی مشترک برای تأمین منافع همگان را میسر می‌سازد. ما نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان با تأکید بر اهمیت کلیدی کار شایسته در ایجاد آینده‌ای بهتر خواستار توجه و تأکید هر چه بیشتر بر برنامه ملی کار شایسته و حمایت از اجرای این برنامه هستیم.

  در پایان تشکر صمیمانه خود را از وزارت کار و امور اجتماعی به ویژه وزیر محترم کار و امور اجتماعی که زمینه ساز این نشست ملی و سه‌جانبه گردیدند، ابراز داشته، امیدواریم این حرکت سرآغاز فصل جدیدی در بهبود فضای کسب و کار، ایجاد شغل و صیانت از نیروی کار ملی باشد.

  • نماینده‌ی کارفرمایان
  • نماینده دولت
  • نمایندگان کارگران

  JPG - 32.6 kb

  منشور همایش ملی کار شایسته امضاء شد

  مهندس محمد عطاردیان دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران که به نمایندگی از سوی کارفرمایان در پانل حضور داشت «منشور همایش ملی کار شایسته» را امضاء می‌کند.  ارسال نظر بسته شده است .

  

                     مطالب پیشین